ASG – co warto wiedzieć o tym hobby?

313

Czym jest Airsoft Gun, bo tak brzmi rozwinięcie skrótu ASG? To zabawa polegająca na rozgrywkach przy wykorzystaniu replik prawdziwych broni. Pojedynki odbywają się na wyznaczonych do tego miejscach. Walki mogą być dostosowane do różnej liczby graczy, rodzajów broni, krajobrazu, pory dnia.

Do najpopularniejszych typów rozgrywek należą drużynowy Deathmatch, CQB (walka w zwarciu), Zdobądź flagę, MilSim (symulacja wojskowa), Zasadzka, Król wzgórza. Drużyna airsoftowa liczy co najmniej 4-6 graczy, każdy z różnymi rolami i uzbrojeniem.

Broń czyli repliki

Jedną z największych atrakcji cenionych przez pasjonatów ASG są repliki. Wśród replik używane są pistolety, karabiny szturmowe i snajperskie, a nawet granatniki. Do ich używania nie jest konieczne żadne zezwolenie. Repliki używają plastikowych kulek, których siła kinetyczna wynosi 1-2 Joule, a warto dodać, że przepisy prawne dopuszczają broń poniżej 17J. Dla porównania wystrzał z Glocka 9mm ma siłę ok. 600 J. Summa summarum ASG to zabawa dla dużych chłopców, którzy chcą posmakować prawdziwej, militarnej „przygody”. 

O tym pamiętaj

Kilka kwestii, o których powinien pamiętać każdy amator ASG

  • ASG jest kosztowny – niektóre repliki kosztują tyle, co prawdziwa broń palna. Wprawdzie nie tego samego rodzaju, ale. Replika karabinka Heckler&Koch HK416C V2 firmy Umarex to koszt 2500 zł. Czyli tyle, co prawdziwy pistolet CZ P-10 S kalibru 9 mm lub niektóre Glocki, nie wspominając o tym, że CZ Scorpion 61S kosztuje ok. 2000 zł.
  • ASG to nie zabawa – uczestnicy gier podchodzą do ASG bardzo poważnie. Wiele zasad, reguł, nakazów i zakazów powoduje, że ASG to bardzo poważna rozrywka.

ASG – hobby dla poszukujących wyzwań?

Zdania są podzielone, jednak jest to po części prawda. To normalne, że jak rutyna wkrada się do codziennego życia, to szuka się jakieś aktywności, rozrywki, adrenaliny. Chciałoby się posmakować „życia na krawędzi”.  

5/5 - (1)