Jaki nóż zabrać ze sobą pod namiot?

1046

Nóż nie musi się przydawać jedynie w kuchni. Wiele osób ułatwia sobie życie zabierając go na różne wyprawy. Przydaje się zwłaszcza pod namiot, gdzie ma się ograniczoną liczbę narzędzi do dyspozycji. Dobrej jakości nóż o odpowiedniej ostrości może nam w pełni zastąpić scyzoryk. Przydaje się zarówno do przyrządzania potraw przy ognisku, jak i naprawiania przedmiotów. Może być nawet niezbędny przy pierwszej pomocy. Dobry nóż wiąże się przede wszystkim z wysoką jakością ostrza. Jaki nóż najlepiej zabrać ze sobą pod namiot? 

Rodzaje noży 

Nóż trzeba dostosować do swoich codziennych potrzeb. Zbyt dużym nożem nie wykonamy bardziej skomplikowanych operacji, z kolei małym nożykiem wszystko będzie trwało dużo dłużej. Najlepiej jakoś to wypośrodkować, tak aby nóż dobrze leżał w dłoni. Warto zainteresować się nożem składanym, który jest dużo bezpieczniejszy, zwłaszcza w namiocie. Znacznie łatwiej przemieszać się z nim w kieszeni. Świetnymi wyborami mogą okazać się noże survivalowe czy myśliwskie, zwłaszcza gdy namiot znajduje się na odludziu, w okolicach lasów czy gór. 

Jakość materiału 

Najważniejsza w nożu jest głownia, która powinna opierać się na jak najmocniejszym metalu. Przeważnie jest to stal nierdzewna, o którą trzeba dbać co chwila ją ostrząc. W przypadku większych noży typu maczeta stosuje się często niewielką ilość chromu, ale nie jest ona niezbędna do dobrych nacięć. W przypadku rękojeści odporne na uszkodzenia są tworzywa sztuczne, najlepiej na bazie nylonu z dodatkiem włókna szklanego. 

Jak bezpiecznie używać noża? 

Podstawą w przypadku noża jest bezpieczeństwo, dopiero potem użyteczność. Dobrze dokupić sobie do noża specjalną pochwę, która może być ze skóry lub materiałów syntetycznych. Nóż należy zawsze schować po użyciu. Nie należy kupować też noży powyżej 20 centymetrów, bo są one do namiotu niepotrzebne, a ktoś może nadziać się na niego podczas spania. Warto uważać na palce i ręce przy struganiu czy otwieraniu puszki. Noże ze stali nierdzewnej są na tyle ostre, że mogą trwale uszkodzić skórę i zapewnić nam wyjazd do szpitala. 

5/5 - (3)