Dużo mężczyzn (nie tylko) szuka po studiach pracy w motoryzacji, jako inżynier jakości, procesu, technolog, project manager itd. Jest to praca atrakcyjna dla każdego, no bo kto nie interesuję się motoryzacją chociaż trochę. Również jeśli chodzi o płacę to rynek, który zapłaci najwięcej albo…przynajmniej dużo z porównaniami do innych branży.
Rynek pracy w automotive
Rynek pracy w branży motoryzacyjnej potrzebuję każdego człowieka na każde stanowisko. Dobrym przykładem jest oczekiwanie na nowy samochód w salonie… Obecnie to od 6 do 18 miesięcy, a czasami i więcej. Kto by pomyślał kiedyś, że będzie czekał na nowy samochód ok. 1 roku. Na rynku brakuję również komponentów dlatego również rośnie zapotrzebowanie u dostawców, poddostawców. Obecnie firmy automotive zatrudnią każdego. Główne wymagania to język obcy i znajomość techniczna, rysunki, logiczne myślenie. Reszty człowiek jest w stanie się bardzo szybko nauczyć jeśli tylko chcę.
Ścieżka kariery w sektorze motoryzacji?
Przychodząc pracować do korporacji, pierwszego dnia widzimy tzw. „drzewko”, kto jest czyim szefem, kto jest z jakiego działu, kto za co odpowiada. Są to podstawowe informację, dzięki którym możemy szybko się zapoznać jak można awansować i „którędy”. Mamy jasno zaznaczone to w strukturach korporacyjnych. Wykazując zaangażowanie poparte logicznym myśleniem, w ciągu 2-3 lat jesteśmy w stanie wejść na stanowisko kierownicze, o ile tego chcemy. W motoryzacji ludzie często zmieniają pracę 2-3 lata to zazwyczaj maksymalne zatrudnienie, jeśli przekroczymy ten czas to przeważnie ze względu na to, że jesteśmy zadowoleni, otrzymujemy dobre pieniądze, awansowaliśmy na ciekawe stanowisko. Albo i wszystko razem.
Szkolenia
Korporacje na początku ustalają jakiemu pracownikowi przysługują szkolenia i w jakiej ilości. Zazwyczaj przełożony wysyła listę szkoleń i należy odesłać Mu maila z propozycją. Potem wystarczy poczekać na akceptację wniosku i możemy szykować się do szkolenia, które podniesie nasze kwalifikacje. Pamiętajmy, że po odbyciu takiego szkolenia może zwiększyć nam się zakres obowiązków i możemy stać się „specjalistami” w naszej firmie od owego zagadnienia.
Narzędzia w pracy
W sektorze motoryzacji standardem już jest posiadanie smartfona i laptopa. To podobnie jak w branży zakładów bukmacherskich, gdzie bez STS aplikacji ani rusz. Zresztą podobnie jest w innych sektorach przemysłu, ponieważ od nowych technologii już nie uciekniemy. To urządzenia, z którym będziemy na co dzień korzystać i ich potrzebujemy. Coraz więcej firm oferuję również samochody służbowe co jest ciekawą i bardzo korzystną opcją. Dzięki temu jesteśmy zwolnieni z opłat za ubezpieczenie, naprawy, wymianę opon, a większości firm nawet z paliwa.