Co warto wiedzieć o awarii silnika?

1638

System napędowy należy do podstawowych elementów samochodu, a jego działanie warunkuje bezpieczeństwo jazdy. Uszkodzenie silnika związane jest z problemami obejmującymi trudności z uruchomieniem pojazdu, wyciek oleju silnikowego lub jego nadmierny pobór. Ze względu na złożoność oraz powagę sytuacji powinna być ona jak najszybciej rozpoznana i zabezpieczona w warsztacie samochodowym.

Jakie są możliwe przyczyny awarii silnika?


Właściwe postępowanie z pojazdem oraz naprawa silników wymagają odpowiedniego oszacowania problemu. Uszkodzenie jednostki napędowej może wynikać zarówno z zaniedbania kierowcy, jak i defektu samego mechanizmu. Wśród najważniejszych czynników sprawczych wyróżnia się awarię elektroniki – czujników, sterownika oraz cewek zapłonowych. Ich nieprawidłowe działanie odpowiada za zaburzenie pracy całego systemu z ograniczeniem użytkowania samochodu. Ekspert z NowyMotor przypomina, że pod uwagę należy wziąć także kontrolę łańcucha rozrządu, wtrysku lub przepustnicy.

Co może wskazywać na uszkodzenie silnika?


Lista przesłanek wskazujących na awarię jednostki napędowej obejmuje kilka charakterystycznych nieprawidłowości. Ich wystąpienie powinno zmobilizować kierowcę do podjęcia odpowiednich kroków oraz wykonania przeglądu. Naprawa silników może być konieczna w przypadku:
– problemów z uruchomieniem samochodu
– metalicznych dźwięków dobiegających z wnętrza pojazdu
– dymu o różnym zabarwieniu wydobywającym się z rury wydechowej
– tłustych śladów i plam, stwierdzonego wycieku oleju
– nadmiernego poboru oleju silnikowego lub nieprawidłowego ciśnienia
– bulgotania płynu chłodniczego
– podświetlenia kontrolki „check engine” widocznej na desce rozdzielczej

Jak postępować w przypadku podejrzenia awarii?


Zaobserwowanie jakichkolwiek zmian świadczących o uszkodzeniu silnika wymusza adekwatną reakcję kierowcy. Jeśli w trakcie jazdy samochodem pojawi się kontrolka ostrzegawcza, w pierwszym odruchu należy zatrzymać i wyłączyć samochód. Istotnym etapem postępowania jest kontrola w warsztacie mechanicznym, który umożliwi dokładną ocenę zaistniałej sytuacji. Warto również pamiętać, że szybka interwencja i naprawa silników umożliwia ponowne korzystanie ze sprawnych pojazdów.

Oceń nas!