Silnik to serce każdego pojazdu. Jeśli jest sprawny i działa bez zarzutu, samochód nie powinien sprawiać większych problemów w dowożeniu swoich właścicieli i ich pasażerów do celu. Motor napędowy w pojeździe jest ważny nie tylko w przypadku klasycznych aut benzynowych, ale także modeli napędzanych gazem, olejem czy też elektrycznych i hybrydowych rodzajów pojazdów. Silnik to mechanizm składający się z pomniejszych elementów. Trwałość każdego z nich gwarantuje długą żywotność całości konstrukcji. Z czego składa się typowy silnik samochodowy?
Zasady działania silnika samochodowego
Silniki samochodowe różnią się między sobą, stąd też będą potrzebne różne części do silników. Najpopularniejsze są silniki na benzynę, których uruchomienie odbywa się poprzez zapalenie iskry zapłonowej. W silniku benzynowym wtryskiwacze tłoczą paliwo do cylindrów, gdzie świece zapłonowe wytwarzają przeskakującą iskrę. Silniki spalinowe to konstrukcje pozwalające wprawić pojazdy w ruch za sprawą zamiany wytworzonej energii chemicznej w energię mechaniczną. Silniki elektryczne mają własne źródło zasilania. Instalacje gazowe działają tak samo jak benzynowe, tylko zamiast paliwa transportowany jest gaz w postaci lotnej bądź ciekłej. Więcej na ten temat na good-goods.pl
Podstawowe elementy wyposażenia silników
Budowa silników również będzie się różniła w zależności od rodzaju samochodu. Na przykład części do silników spalinowych to m.in.:
1. Głowica i jej pokrywa.
2. Skrzynia korbowa.
3. Elementy poszczególnych układów (chłodzenia, rozrządu, smarowania)
Niezwykle prostą budowę ma silnik elektryczny. Składa się zaledwie z kilku części takich jak:
1. Obudowa.
2. Szczotki i magnesy.
3. Wirnik.
4. Komutatory.
Z czego wykonuje się silniki?
Zarówno całe silniki jak i części do silników muszą być wyrabiane z bardzo trwałych i wytrzymałych komponentów, które łatwo nie ulegają awarii. Najczęściej występują silniki stalowe i aluminiowe. Do ich budowy wykorzystuje się również żeliwo. Nowoczesne silniki nie ulegają korozji i znoszą trudy długotrwałej eksploatacji. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz skrajne temperatury, w których muszą funkcjonować.