Jak kluby zyskały swoje kolory: Seleção w Portugalii

371

Reprezentacja Portugalii – A Seleção (Wybór) – ma jeden z najbardziej kultowych i urzekających strojów w światowym futbolu. Ta wspaniała koszula w kolorze wina lub bordowym, której przez lata towarzyszyły zielone, białe lub pasujące bordowe szorty-to jest nie do pomylenia. Eusebio, Figo, Ronaldo, Futre… to koszulka, którą noszą legendy. Odzwierciedla kolory flagi narodowej, więc zagłębimy się w pochodzenie tej wyjątkowej i spektakularnej heraldyki.

Początek piłki nożnej w Portugalii.

Jak możemy przeczytać na forum bukmacherskie betonline, piłka nożna pojawiła się w Portugalii kontynentalnej i na Maderze w latach 70. i 80. XIX wieku, a pierwsze rozgrywki pucharowe rozpoczęły się już w 1894 r. Tradycyjna „wielka trójka” FC Porto, Sport Lisboa e Benfica i Sporting Clube de Portugal działała już od 1906, ale narodowy związek piłkarski – União Portuguesa de Futebol (UPF – Portugalski Związek Piłki Nożnej) powstał dopiero 26 sierpnia 1914 roku. Reprezentacja Portugalii swój pierwszy mecz rozegrała dopiero w 1921 roku. W tym meczu Seleção z Portugalii założyli czarne koszulki i białe spodenki w Madrycie, gdzie drużyna przegrała 3: 1 z Hiszpanią na Campo de la Calle O’Donnell przed 14-tysięczną publicznością. Pierwszego gola Portugalii w reprezentacji zdobył Alberto Augusto z rzutu karnego w 75. minucie. Czarny strój przetrwał do późnych lat dwudziestych, kiedy strój przybrał dominujący kolor flagi narodowej – głęboką czerwień – ale z niebieskimi spodenkami. W tym czasie Portugalia znajdowała się pod dyktaturą wojskową, która trwała do 1974 roku.

Dlaczego Portugalia nosi czerwień i zieleń? Wszystko przez politykę…

Kula armilarna upamiętniająca morską historię Portugalii i nałożona na nią tradycyjna portugalska tarcza. Tarcza przedstawia siedem zamków i pięć niebieskich tarcz na białym tle. Zamki reprezentują siedem zamków przejętych od Maurów, a pięć tarcz oznacza pięciu pokonanych królów Maurów.. To dość standardowe, że kraje noszą kolory swojej flagi – godnymi uwagi wyjątkami są Niemcy (biały nie pojawia się na ich fladze) i Włochy, które noszą Azzurro (niebieski) dynastii sabaudzkiej.

W latach trzydziestych Portugalia używała również białej koszuli z pięcioma niebieskimi tarczami i niebieskich szortów. Kiedy Portugalia rozgrywała nieoficjalne mecze towarzyskie przeciwko hiszpańskiej drużynie wywodzącej się z terenów kontrolowanych przez nacjonalistów podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-39), Portugalia nosiła białe koszulki i niebieskie szorty. Hiszpania ubrała się na niebiesko. Wygląda na to, że obie strony unikały noszenia czerwieni – tradycyjnego domowego koloru obu stron – ponieważ kolor ten kojarzył się z komunizmem, ich wrogiem! Rzeczywiście, portugalska dyktatura poprosiła Benfikę o zmianę pseudonimu z Os Vermelhos (Czerwoni) na Os Encarnados.

5/5 - (1)